Budując nowy dom, zastanawiamy się nad tym, jak go urządzimy. Planujemy kolory ścian, rodzaj paneli do salonu i glazury łazienkowej. Cieszymy się, że możemy decydować o tym, jak będziemy mieszkać w niedługiej przyszłości. Nie wszystkie decyzje przy budowie domu są jednak łatwe. Gdy przychodzi do etapu wyboru metody ogrzewania, pojawia się wiele wątpliwości. Na co zwrócić uwagę, gdy wybieramy system grzewczy? Czy ogrzewanie na podczerwień sprawdzi się do nowego domu? 

Oszczędne ogrzewanie podczerwienią

Bez wątpienia pierwszym z czynników, jakie bierzemy pod uwagę, wybierając system grzewczy do nowego domu, jest jego koszt. Możemy wyróżnić tutaj dwie kwoty – związaną z zakupem urządzenia i jego eksploatacją. Pierwsza z nich jest dużym jednorazowym wydatkiem, a druga jest zmienna i okresowa np. roczna. Warto obliczyć przewidywane koszty zakupu paliwa, na podstawie wydajności konkretnego systemu grzewczego. Koniecznie jest dodane pewnych strat, które zawsze występują. Powinniśmy uzyskać wersję optymistyczną i pesymistyczną kosztów i porównać systemy grzewcze ze sobą. 

Miejsce na instalację grzewczą

Jeśli planujemy budowę domu, w jego planie musi być uwzględnione miejsce na montaż instalacji grzewczej. Niezależnie od tego czy to piec na ekogroszek, czy pompa ciepła – musi być umieszczona w optymalnym miejscu. Może to być osobne pomieszczenie, czyli na przykład kotłownia, albo po prostu centrum układu grzewczego może znajdować się w pokoju – biokominek. Również ogrzewanie na podczerwień nie wymaga osobnego pomieszczenia. Panele i termostaty montowane są w salonie, sypialni czy łazience – czyli tam, gdzie działają. 

Nowy dom – dobra izolacja

Nowe budynki projektuje się tak, by były jak najlepiej izolowane przed utratą ciepła. Szczelne drzwi i okna, ocieplone ściany to podstawa. Przy tak przygotowanym domu, można sobie pozwolić na wydajne ogrzewanie, które wcale nie będzie ustawione na maksimum mocy. Nie będzie to konieczne. Zapewni to sporą oszczędność w eksploatacji. Dobrze sprawdzi się tutaj szczególnie ogrzewanie panelami na podczerwień. 

Na co zwracamy uwagę, wybierając ogrzewanie do nowego domu